• با توجه به نیاز دیتا سنترها آیا شرکت برندرکس رک دیتا سنتر تولید می کند ؟

  برندرکس، چهار مدل رک و کابینت برای مراکز داده تولید می نماید که در سایت برندرکس قابل مراجعه می باشد. صفحه 156 تا 163 کاتالوگ جامع برندرکس نیز به همین امر اختصاص یافته است.
 • تفاوت اصول معماری مرکز داده با استانداردهای طراحی مرکز داده چیست ؟

  اصول معماری مرکز داده مفاهیمی کلی و انتزاعی هستند و از یک لایه­ ی بالاتر در حیطه­ ی تمامی اجزای مرکز داده می­باشند. این مفاهیم می­بایست در تمامی مراحل طراحی، اجرا، راه اندازی و نگهداری مورد توجه قرار گیرند. از طرفی دیگر استانداردها اغلب به صورت جزئی و دقیق در بخش­های مشخصی از مرکز داده چارچوب­ها و روش­ها را مشخص می­نماید. حتی می توان گفت اصول معماری بر استانداردها نیز تاثیرگذار هستند. برای مثال در صورتی که بخواهیم سطح بالایی از دسترس ­پذیری (یکی از اصول معماری) را داشته باشیم، استاندارد الزام استفاده از دو مسیر را برای تامین برق ارائه می نماید. به عنوان مثالی دیگر از اصول معماری می توان چابکی را نام برد. چابکی یکی از اصول مهم در مراکز داده­ ی در حال توسعه می­باشد. این اصل نمود خاصی در استانداردها ندارد ولی برای تامین این اصل می­بایست فرایندهای مشخصی را از مرحله ­ی طراحی تا مراحل پایانی طی گردد
 • دلیل تاکید بر زیرساخت در مراکز داده چیست ؟

  اهمیت زیرساخت در مراکز داده در برقراری ارتباطات سالم و مطمئن بین تجهیزات اکتیو از یکسو و دشوار بودن رفع اشکالات در زیرساخت به هنگام بروز خطا که حتی می تواند منجر به down time در مرکز داده گردد از سوی دیگر، از جمله دلایل تاکید بر آن باشند.در هر صورت با توجه به طول عمر زیرساخت مرکز داده از جمله سیستم کابل کشی ساخت یافته آن، چند برابر طول عمر تجهیزات اکتیو می­باشد، به صورت ویژه بر کیفیت، دوام و نیز همگامی با آخرین تکنولوژی های موجود و در حال مطالعه از اهمیت ویژه ای برخوردار می­باشد.
 • توانمندی های شرکت شبکه نگار در زمینه مراکز داده چیست ؟

  شرکت مهندسی کوثر شبکه نگار در تمامی حوزه ­های مربوط به مرکز داده از فاز نیازسنجی، امکان سنجی و طراحی تا مراحل اجرایی و پشتیبانی و نگهداری خدماتی از قبیل مشاوره، پیمانکاری و نظارت انجام می­دهد. علاوه بر این حوزه­ ها تیم کارشناسی بخش مراکز داده، تولیدات علمی از قبیل ترجمه و تالیف مطالب موجود در این حوزه را ارائه می­نماید.
 • برنامه ریزی برای پشتیبانی و نگه داری مراکز داده به چه ترتیب و زمانی است ؟

  مباحث مربوط به پشتیبانی و نگهداری مراکز داده می بایست از فاز نیازسنجی و طراحی مورد بررسی قرار گیرد. و بر این اساس چارت سازمانی لازم برای نگهداری مرکز داده ارائه گردد. بنابر این در صورت وجود تیم مشخص برای نگهداری، می بایست بر اساس طراحی و نیازسنجی، آموزش لازم به این تیم داده شود
 • آیا cat8 استاندارد سازی شده است ؟

  هنوز استاندارد سازی نشده است ولی IEEE و TIA درحال کار روی استانداردسازی 40Gbps ، 100Gbps و Cat8 می باشند و پیش بینی می گردد که تا انتهای سال 2016 این اتفاق بیفتد.
 • چه اشتباهات بزرگی ممکن است در مراکز داده رخ دهد و چگونه می توانیم از وقوع آنها جلوگیری کنیم؟

  کریس چندلر، مدیر فنی برندرکس به این سوال پاسخ می دهد.

  انتخاب کابل و روش های نصب آن میتواند اثری جدی بر روی اثر بخشی و راندمان سیستم سرمایشی مراکز داده داشته باشد بخصوص در شرایط آب و هوایی خاورمیانه. استانداردهای آمریکائی، اروپایی و بین المللی، کابلCat6A/CLASS EA را به عنوان حداقل استاندارد در داخل مراکز داده پیشنهاد می نمایند. اما این کابل ها با حجمی که اشغال می نمایند، اغلب می توانند سدی در مقابل گردش هوا در زیر کف های کاذب، نزدیک رک ها باشند. در ضمن، سیستم سرمایشی، تکیه دارد بر مسیرهای گردش هوای کم مقاومت در زیر کف کاذب تا بتواند حجم وسیعی از هوای سرد مورد نیاز را به راهروی سرد مقابل رک ها بدمد. هنگامی که کابل ها اجازه می یابند تا سد راه گردش هوا شوند، آنچه مکرراً اتفاق می افتد آن است که حرارت تعدادی از رک ها بالا می رود لذا از طریق سیستم های اتوماتیک یا مداخله دستی، سطح خنک سازی در سرتا سر سالن مرکز داده افزایش می یابد. این عمل که برای کاهش حرارت در رک هایی که حرارت آنها افزایش یافته است، اتفاق می افتد، به معنای سرمای بیش از حد برای سایر بخش های سالن داده می باشد که موجب مصرف ده ها کیلووات توان سرمایشی اضافه گشته و افزایش هزینه سالیانه قابل توجهی را باعث می گردد. یک راه حل، حصول اطمینان از این است که کابل های CAT6A UTP استفاده شده، طوری در زیر کف کاذب، در بستر شیلد قرار گرفته باشند که بسترشیلد و کابل، خیلی مانع گردش هوا نگردند.راه حل بهتر استفاده از کابل های CAT6A شیلد است که نازک تر از راه حل قبلی بوده و البته کارائی الکترومغناطیسی بهتری نیز دارند. اما یک راه حل خیلی بهتر، استفاده از کابل های CAT6A شیلد برندرکس موسوم به Zone cable می باشد که حتی از CAT5 نیز نازک تر بوده و کسری کوچک از فضای زیر کف را اشغال می نماید و البته ازدحام کابل در داخل رک نیز کاهش می یابد.

 • LSHF چیست؟

  LSHF مخفف Low Smoke Halogen Free می باشد و به شکل های دیگر مثل LSZH ،LS0H ،LSFH و ..... نیز بکار می رود. همه این اصطلاحات به یک معنی بوده و به ماده ترموپلاستیک بازدارنده شعله و عاری از گازهای هالوژنه اشاره می کند که به عنوان روکش کابل های LSHF مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده، ترکیبی است از یک پلیمر الاستومریک ترموپلاستیک مثل استات اتیلن وینیل (EVA) که با یک بتونه سطح بالای بازدارنده شعله مثل تری هیدرات آلومینیوم (ATH) به هنگام وقوع آتش یا قرار گرفتن در معرض سطوح بالای حرارت، با یک واکنش درهم شکستن گرماگیری، حرارت را از شعله بر می دارد. این واکنش، همچنین باعث تولید آب میشود که به خاموش شدن شعله کمک می کند. در نتیجه، کابل سطوح پایینی از دود و گازهای هالوژن سمی را منتشر می کند. بطور خلاصه، در کابل هایی که مجهز به روکش LSHF باشند، به هنگام وقوع آتش سوزی، سرعت انتشار آتش کند بوده و گازهای سمی و گازهای هالوژنه نیز منتشر نمی گردد. لذا براساس استانداردهای کابل کشی ساخت یافته، از این نوع کابل ها در محیط های داخلی ساختمان ها که نیروی انسانی مشغول به کار می باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. IEC 60332-1 و IEC 60332-3-24 از جمله استانداردهای مرتبط با درجه اشتعال می باشند که کابل های LSHF بایستی از آن ها تبعیت نمایند.

 • کابل CCA چیست و آیا می تواند به عنوان یک جایگزین ارزان قیمت در شبکه های دیتا مورد استفاده قرار گیرد؟

  کابل آلومینیومی با روکش مس (Copper-Clad aluminium) که به طور اختصار CCA نامیده می شود، کابلی است که سیم رسانای آن از جنس آلومینیوم است که با مس پوشانده شده است. کابل های CCA برای استفاده در شبکه های کابل کشی ساخت یافته مناسب نمی باشند چون با استانداردها و احتیاجات سیستم شبکه ساخت یافته انطباق ندارند و نصب آنها یک مخاطره محسوب می گردد. بکارگیری چنین کابل هایی، کارائی شبکه را در انتقال اطلاعات، تحت تأثیر قرار می دهد و موجب اتلاف زمان می گردد. همچنین می تواند مخاطره ای برای ایجاد آتش باشد. آلومینیوم، مقاومت بالاتری نسبت به مس دارد لذا برای دستیابی به کارائی مشابه، شما نیازمند رسانا ایی ضخیم تر و در نتیجه کابل های بزرگتری خواهید بود. اما تولید کنندگان، کابل های CCA را در همان اندازه مشابه کابل های مسی عرضه می کنند که خود یک ضعف محسوب می گردد. در کابل های مسی، وقتی PoE مورد استفاده قرار می گیرد حرارت در دسته کابل حدود 10 درجه افزایش می یابد و این افزایش حرارت در کابل های CCA دو تا سه برابر می گردد، لذا کابل ها خیلی داغ تر می شوند و می توانند مخاطره ای برای حال و آینده شبکه از نظر ایجاد حریق باشند. استانداردها اجازه نمی دهند تا کابل ها از رسانای آلومینیوم استفاده نمایند و هیچ پشتیبانی برای استفاده آنها در شبکه ها وجود ندارد. نصابان کابل های CCA ، بهره برداران را محکوم به استفاده از شبکه ای بدون پشتیبانی، غیر قابل اطمینان و با عمر کوتاه می کنند که می تواند مشکلات ایمنی عمده ای را در حال حاضر و آینده دربرداشته باشد. همچنین در هر نقطه ای که شما کابل آلومینیومی را به یک جک RJ-45 متصل می کنید، تداوم ارتباط را به مخاطره می اندازید زیرا رطوبت هوا، الکترولیت ایجاد می کند و اتصالات زنگ می زنند و قابلیت اطمینان اتصالات در دراز مدت زیر سوال می رود. درحال حاضر، کابل های CCA در برخی پروژه ها که نسبت به قیمت حساس هستند، درحال استفاده می باشند. تأمین کنندگان این کابل ها، آن را به عنوان یک کابل ساخت یافته واقعی معرفی می کنند و موضع گرفتن در مقابل این تامین کنندگان نیز خیلی آسان نمی باشد لذا امید می رود که درصورت استفاده از این نوع کابل ها، حداقل برندی خوب و از کارخانه ای معتبر انتخاب گردد. همچنین اگر در پروژه ها با چنین کابل هایی مواجه شدید می توانید روی اخذ تضمین لازم مبنی بر نصب منطبق با استاندارد آن ها یا درخواست گزارشات تست کابل کشی انجام شده و بررسی پارامتر های کابل، مثلاً بررسی مقاومت سیم که آیا منطبق با استاندارد است یا خیر، تاکید و توجه بیشتری نمایید.
 • مشخصات کابل CAT8 چیست؟

  در حال حاضر راه حل های مختلف اما مشابه توسط استانداردها برای 40Gbps روی کابل مسی بهم تابیده تحت نام (Category 8)Cat 8 درحال ارائه می باشد. استاندارد TIA/EIA در امریکا Cat 8 را بر اساس کابل Cat 6A بهبودیافته، در نظر می گیرد. در حالیکه استانداردISO/IES به دو حالت نگاه می کند که اولی را بر اساس Cat 6A بهبودیافته، Cat 8.1 می نامد و دومی را بر اساس Cat 7A بهبود یافته، Cat 8.2 می نامد. اما نکته مشترک در همه این ها این است که به خاطر کاهش مشکلات ناشی از Alien Cross Talk، کابل و کانکتورها، همگی شیلد می باشند. البته هنوز انتخاب مشخصی برای نوع کانکتور، صورت نگرفته است ولی سنگینی وزنه روی کانکتورهای RJ45 می باشد. از دلایل این امر، بخشی مربوط به پچ پنل و سوئیچ ها می باشد که درحجم زیاد مورد استفاده قرار گرفته اند و بخش دیگر به دلیل این است که تقریباً همه، RJ45 را می شناسند و از آن استفاده کرده اند و با آن راحت هستند. البته این احتمال نیز وجود دارد که حتی اگر کانکتور RJ45نیز مورد استفاده قرار گیرد، برای حصول اطمینان از اینکه کارائی مورد نیاز را درخصوص Cross Talk دارا می باشد، پیکربندی بین پین های آن بگونه ای باشد که کاملاً سازگار با 10GBase-T و سرعت های پایین تر نباشد. این عدم سازگاری، بعید به نظر می رسد که در مراکز داده مشکلی ایجاد کند ولی ممکن است در بکارگیری Cat 8 در شبکه های محلی بزرگ با اقبال مواجه نگردد.
 • ضمانت نامه(Warranty) چقدر میتواند برای مشتری در تصمیم گیری خرید، مهم باشد؟

  ضمانت نامه در سیستم کابل کشی یک سند ارزشمند است که با کاهش سطح ریسک برای مشتری، به عنوان یک تور ایمنی عمل می کند. سیستم کابل کشی شبکه دیتا نمایانگر یک سرمایه گذاری قابل توجه در زیر ساخت ساختمان است و باید خدمات مبتنی بر شبکه فناوری اطلاعات در آن ساختمان را برای چندین سال پشتیبانی نماید. بنابراین اطمینان از اینکه با یک استاندارد مشخص برای یک دوره زمانی قطعی و مسلم، به این وظیفه خود عمل خواهد کرد، امری ضروری است. اکثریت قریب به اتفاق تولیدکنندگان، این ضمانت نامه را فقط وقتی صادر میکنند که سیستم توسط نصاب مورد تاییدشان نصب شده باشد. به همین منظور ، شرکت ها و افراد نصاب بایستی در برنامه های آموزشی حضور یابند تا تخصصی را که برای نصب یک سیستم کابل کشی خاص با بالاترین مشخصات، مورد نیاز است، آموزش ببینند. این شرکت ها و افراد سپس قادر خواهند بود تا راه حل های کابل کشی ساخت یافته، از ابتدا تا انتها و مطابق با استاندارد و صددرصد تست شده را قبل از تحویل به مشتری، ارائه دهند. پس فروشنده باید یک برنامه مشخص و یک آموزش مستند شده را برای شرکت های نصاب و مهندسی که برای نصب تخصیص داده شده اند، ارائه کند. ممیزی سایت، تأئید و نهایتاً گواهی انطباق، از شروط لازم برای صدور ضمانت نامه هستند و سازنده را قادر می سازند تا نصب را در طول عمرش بیمه نماید. مشتریان با ضمانت نامه ای که خواهند داشت در هنگام بروز مشکل در زیرساخت در طی نصب و خرابی محصول، بدون هزینه، رفع عیب خواهند شد. ضمانت نامه، یک آرامش خاطر ایجاد می کند. آرامش خاطری که تنها از تولید کننده ای به دست می آید که آماده است پشت کارایی و کیفیت مجموعه محصولات و راه حل های تیم خود بایستد.

  شایان ذکر است که کمپانی برندرکس بر اساس شرایط فوق، محصولات خود را تضمین نموده و ضمانت نامه رسمی 25 ساله برای آن صادر مینماید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ضمانت برندرکس می توانید از سایت www.brand-rex.com بازدید فرمایید.

 

بررسی گارانتی محصول