مراکز داده

امروزه فن‌آوری اطلاعات با پیشرفتی پرشتاب در حال ارائه‌ي خدمات متنوع مي‌باشد. اين رشد سريع، نگراني ايجاد مراکز داده که نقش اساسي در سامان‌دهي و متمرکز نمودن منابع و افزايش ظرفيت‌هاي ذخيره‌سازي در سازمان‌هاي بزرگ دارند، را در تصميم‌سازان و مسئولان فراهم نموده است.

مراكز داده را مي‌توان در دو دسته‌ي اختصاصي يا سازماني و اينترنتي قرار داد. مراكز داده‌ي اختصاصي يا سازماني جهت سرويس‌دهي به يك سازمان خاص طراحي و اجرا مي‌گردد. اما مراكز داده‌ي اينترنتي حالت اشتراكي دارند و چندين سازمان به صورت هم‌زمان مي‌توانند از سرويس‌هاي آن استفاده نمايند.

از آنجا كه داشتن يك مركز داده‌ي اختصاصي هزينه‌هاي زيادي را به سازمان ها تحميل مي‌كند، سازمان‌ها و مؤسسه‌هاى نيازمند به مرکز داده كه توان مالي كافي ندارند مي‌توانند تنها با اجاره کردن فضاي محدودي از منابع مراکز داده‌ي اينترنتي، سايت‌هاى خود را در معرض ديد عموم قرار دهند.

شركت مهندسي كوثر شبكه نگار يکي از اصلی‌ترین زمینه‌‌هاي فعالیت‌ خود را خدمات مرتبط با مراکز داده‌ي سازمانی قرار داده است و در زمینه‌های گوناگون مراکز داده، خدمات مشاوره، ‌طراحی، پیاده‌سازی و پشتیبانی را به کمک تیم فنی خود و با بهره گیری از مشاوران طراز اول فعال در این زمینه ارايه مي‌نمايد. شايان ذکر است كه اين شرکت در مشاوره و طراحي پروژه‌های بزرگ مرکز داده مرتبط با سازمان‌هاي دولتي از قبیل سازمان نقشه برداری و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ايفاي نقش نموده است.

شركت مهندسي كوثر شبكه نگار با تكيه بر تجارب و دانش فني خود در تمامي حوزه‌هاي زير، طراحي مفهومي، مشاوره و نظارت را انجام مي‌دهد:

•    مطالعه و شناسايي زيرساخت‌ها و سرويس‌هاي موجود در سازمان

•    امكان‌سنجي و نيازسنجي جهت برپايي مركز داده

•    ارائه‌ي طرح توجيهي راه‌اندازي مركز داده از نظر صرفه‌ي‌ اقتصادي و نيروي انساني

•    برگزاري مناقصه، تنظيم اسناد، ارزيابي شركت‌كنندگان در مناقصه

•    تهيه‌ي ساختار سازماني مورد نياز جهت نظارت، پشتيباني، توسعه و نگهداري مركز داده

•    تهيه و ارائه‌ي ليست سرفصل‌هاي دوره‌هاي آموزشي مورد نياز نيروي انساني مرتبط با مركز داده

•    تدوين استانداردها، متدولوژي، طراحي و معماري مراکز داده

•    تهيه سازوكار مديريت خدمات، نگه‌داري و به‌روزرساني مراكز داده

•    سازه و ابنيه، ديوارها و پوشش‌هاي خاص، كف كاذب و درب‌هاي خاص

•    سيستم‌هاي تهويه، چيلر، برج خنك‌كننده، سيستم توزيع، اسپليتر و ماژول‌هاي خنك‌كننده

•    سيستم برق، UPS، ژنراتور، روشنايي، سيستم توزيع، ارت و EMP

•    سيستم اعلام و اطفاء حريق

•    سيستم‌هاي پردازشي و سرورهاي Blade و RackMount

•    سيستم‌هاي ذخيره‌سازي، SAN و Tape Library

•    سنسورهاي محيطي، آلارم‌ها، سيستم‌هاي كنترل دسترسي، امنيت فيزيکي و BMS

•    سيستم‌هاي نرم‌افزاري زيرساخت، سيستم عامل، مجازي‌سازي، زيرساخت شبكه و پايگاه داده

•    سيستم‌هاي مديريت سرورها، شبكه، ذخيره‌ساز و پشتيبان‌گيري

•    سيستم‌هاي امنيت اطلاعات

•    سيستم مركز داده‌ي پشتيبان و موبايل

•    اين شرکت علاوه بر طراحي مفهومي، مشاوره و نظارت، در زمينه‌ي طراحي تفصيلي، تأمين تجهيزات، اجرا و نصب موارد زير نيز فعاليت مي‌نمايد:

•    اجزاي Passive شبکه مانند كابل، رك، ترانكينگ و بسترسازي

•    اجزاي Active شبكه، تجهيزات مديريت پهناي باند، سوئيچ‌هاي LAN و SAN

•    دوربين‌هاي مدار بسته

•    سيستم‌هاي تلفني مبتني بر IP

 

بستر ارتباطی شبکه مطابق با استانداردهای كابلكشي ساختيافته

يك سيستم كابلكشي ساختيافته  مجموعهاي از تجهيزات كابل‌كشي شامل کانال، ترانک، كابل، كانكتور، پريز، پنل‏ اتصالات، سنسور، رک، ابزار تست، ابزار كار و ... است كه مطابق با يك يا چند استاندارد، طراحي شده و ارتباط بين اجزا، اطمينان از عملكرد صحيح و نگه‌داري و مديريت آن بر اساس يك روش معين مشخص شده باشد.

عمده‏ترين دلايل نياز به يك سيستم كابلكشي ساختيافته را ميتوان در موارد زير خلاصه كرد:

•    اگر چه هزينه‏هاي بخش كابلكشي سهم ناچيزي از کل هزينه‏هاي شبكه را تشكيل مي‌دهد، اما درصد زيادي از مشكلات شبكه ناشي از آن است.

•    تعويض يا ارتقاي كابلكشي ساختمان به راحتي امكان‏پذير نيست، لذا كابلكشي يك سرمايه‌گذاري طولاني مدت است و بايد بتواند به چندين نسل از سختافزار و نرمافزار سرويس دهد.

•    كابلكشي ساختيافته، ناحيه‌بندي شبكه را ساده مي‏كند و كنترل ترافيك را بهبود مي‌بخشد.

•    در كابلكشي ساختيافته، جابه‌جايي، اضافه كردن و تغييرات در شبكه به راحتي امكان‏پذير است و اين براي سازمان‏هايي با جابه‌جايي زياد، بسيار بااهميت است.

•    در اين سيستم هر عيب منحصر به بخش خود و جدا از ساير قسمتها است، بنابراين عیبیابی و رفع مشکل آن به سادگي و با هزينه‌ي كم امکان¬پذیر است.

•    كابلكشي ساخت‌يافته تضمين‌كننده‌ي تأمين نيازهاي فيزيكي لازم براي كابل و ارتباطات (ازجمله: حداكثر فاصله، تداخل نويز، مسائل ايمني و ...) است.

•    كابلكشي ساختيافته امكان مديريت سيستم كابلكشي و مستندسازي آن را فراهم مي‏آورد.

•    اهميت يك سيستم كابلكشي ساختيافته زماني خود را نشان ميدهد كه بدانيم امروزه ساختمانهاي جديد به سرعت به سمت هوشمند شدن حركت كرده و در ساختمان‌هاي بسياري شاهد هستيم كه كليه فعاليتهاي ساختمان از طريق يك شبكه‌ي هوشمند مديريت و كنترل مي‌شود.

شركت مهندسي كوثر شبكه نگار ، با تكيه بر تجارب علمي و عملي فراوان و به خدمت گرفتن تجهيزات پيشرفته‌ي نصب و تست، اعم از مسي و نوري، در كنار استفاده از بهترين محصولات روز دنيا، امكان اجراي كابلكشي ساختيافته به صورت استاندارد را فراهم نموده است. طراحي و اجراي پروژههاي متعدد در اين زمينه، تجربيات گران‌سنگي را براي شركت به ارمغان آورده است كه ميتواند در پروژههاي جديد مورد استفاده قرار گيرد.

همچنین اين شركت با بهره‌گيري از متخصصين داخلي و خارجي تا كنون چندين دوره‌ي آموزشي و سمينار، در داخل كشور، به صورت تئوری و کارگاهی، در زمينه‌ي طراحي و اجراي كابلكشي ساختيافته‌ي مسي و فيبر نوري برگزار كرده و بدين وسيله دانش فني اين رشته را به ساير شركتها و گروههاي فني انتقال داده است.

 

 

كابل‌هاي خاص

در برخي صنايع و محيطهاي خاص، مانند صنايع نفت و گاز، پتروشیمی، مخابرات، صنایع فولاد، ذوب و ريختهگري، صنایع نظامي، هوايي، دریایی، ریلی و... به كابلهاي ويژهاي نياز است كه به طور معمول در خط توليد كارخانجات توليدکننده‌ي كابل وجود ندارند و بايد با مشخصات ويژهاي از نظر جنس، تركيب، اندازه، مقدار مقاومت حرارتی- شيميايي و مكانيكي و ... توليد شوند.

شركت مهندسي کوثر شبكه نگار آمادگي دريافت سفارشهاي ويژه در این خصوص و نیز کابل‌های ترکیبی خاص شامل دیتا (مسی و نوری)، برق و مخابرات را دارد.

 

لايه‌ی فعال شبكه

طراحي شبكه بايد بر اساس آخرين استانداردهاي بينالمللي صورت پذيرد. با توجه به سرعت رشد و توسعه در همه‌ي حوزه¬های فن آوری ارتباطات و اطلاعات و ادغام و يكپارچگي رسانههای مختلف اعم از داده، صدا، تصویر و ... بر روي يك بستر مشترك، شبكه، به عنوان يك عنصر اصلي و كليدي در زیرساخت سازمانها و مؤسسات از جايگاه ويژهاي برخوردار است.

راهحلهاي سوئيچينگ مقیاسپذير  بر اساس Ethernet، Fast Ethernet، Gigabit Ethernet و 10GbE براي برآوردن نيازهاي روز افزون به پهناي باند بيشتر شبكه و كارايي بهتر آن ارائه شدهاست، راهحلهايي كه مجموعه را به سوي دست‌يابي به يك شبكه‌ي ساختيافته مطابق استاندارد سوق ميدهد.

در طراحي و ارائه‌ي اين راهحلها، در حالي كه پارامترهايي نظير  مقیاسپذيري، سهولت مديريت و نسبت قيمت به كارايي بهتر به عنوان نيازهاي كليدي مطرح هستند، عوامل ديگري مانند پشتيباني از نرمافزارهاي Mission Critical از قبيل VPN ، ERP ، VoIP و تجارت الكترونيك نيز مطرح است. اين نرمافزارهاي كاربردي نسل جديدIP را به عنوان پروتكل مسلط در شبكه به كار گرفتهاند.

در طراحي شبكهها اعم از شبکههای محلي، راه دور، مراکز داده و... تمامي عوامل مهم از جمله قابليت اطمينان، كارايي، امنيت و مديريت می¬بایست مد نظر قرار گيرند.

ضريب اطمينان و دسترس‌پذيري، از طريق يك طراحي مطمئن، کارا و با افزونگي مناسب حاصل ميگردد. همچنين انعطافپذيري طرح نيز جهت آمادگي براي هرگونه افزايش بار قابل انتظار، ناشي از به كارگيري معماريها و نرم افزارهاي مختلف یا به عبارتی دیگر توسعه¬پذیری باید مورد توجه قرار گيرد.

شركت مهندسی کوثر شبکه نگار با تكيه بر نيروي فني و متخصّص خود، پروژههاي متعدّدي را در تهران و شهرستانها با توجه به عوامل ذکر شده در بالا طراحي، مشاوره، نظارت و پيادهسازي كرده است كه رضايت خاطر كاربران، بهترين گواه قوت و صحّت عمل اين شركت ميباشد.

 

مدیریت  و کنترل پهنای باند شبكه

هم‌چنان كه اهميت Web و ارتباطات اينترنتي افزايش مي‏يابد، كاربران بيشتري تقاضاي اينترنت با بالاترين سرعت ممكن را مي‏كنند. اين رشد سريع به علاوه‌ي نياز به دسترسي به سايت‏هاي تجارت الكترونيك، آموزش مجازي ، چندرسانه‏اي و ... فشار روز افزوني را بر پيكره‌ي شبكه‏هاي متصل به اينترنت و ISPها وارد مي‏كند. براي رسيدن به تمامي اهداف تعيين شده در اينترنت لازم است مسئله‌ي زمان پاسخ‏دهي تا حد امكان حل شود.

کنترل و امنيت موضوعی ديگر در مورد شبكه‏هاي مرتبط با اينترنت است. با توجه به باز بودن برخي پورتها بر روي شبكه‏هاي مذكور، همواره مشكلات ناشي از حمله‌ي هكرها و نيز كرمها و ويروسهايي كه از طريق اينترنت منتقل مي‏شوند، مطرح است. مسائل مربوط به مجوز دسترسي افراد داخل شبكه براي استفاده از اينترنت و كنترل آنها  و نيز كنترل دسترسي  به قسمتهاي مختلف شبكه اينترنت و محافظت از پهناي باند و... را نيز بايد به مشكلات مطرح شده قبلي اضافه نمود.

براي حل اينگونه مشكلات و برقراري امنيت فراگير، دستگاهها و نرم‏افزارهاي مختلف از شركت‌هاي گوناگون در زمينة Caching، Firewalling، Content Filtering، Authentication & Authorization Management، Virus Scanning و ... در اين شبكه‏ها مورد استفاده قرار مي‏گيرند. به‌كارگيري اين تجهيزات در شبكه‏ها، علاوه بر مشكل عدم وجود مديريت متمركز شبكه، كه بر اثر تعدد سيستمها به وجود آمده است، و نيز تداخلي كه هر يك از آنها بر ديگري ممكن است داشته باشد، باعث كند شدن دسترسي به اينترنت خواهد شد.

امروزه در سازمانها و مؤسسات بزرگ و كوچك كه به مسئله‌ي امنيت، مديريت و سرعت به صورت كلان توجه دارند به‌كارگيري تجهيزاتي كه علاوه بر برقراري امنيت در شبكه، با مديريتي فراگير و آسان، كنترل شبكه را فراهم نمايند و در عين حال سرعت دسترسي به شبکه و به خصوص اينترنت را نیز افزايش دهد، بسيار مرسوم است.

شركت مهندسي كوثر شبكه نگار با به‌کارگیری کارشناسان زبده و متخصصین خبره و با استفاده از تجهیزات روزآمد درصدد است که راهحلهايي براي ايجاد امنيت در سرويسهاي مختلف ارائه نماید.

 

سيستم‌های دوربين مدار بسته

امروزه سيستم‌هاي مداربسته‌ي تصويري به يكي از نيازهاي اوليه در زمينه‌ي حفاظت و امنيت تبديل شده است و گستردگي بازار آن، انواع محيط‌ها را در بر مي‌گيرد. مثل ساختمان‌ها و دفاتر اداري، آموزشي، ورزشي، محيط‌هاي بيروني و خيابان‌هاي شهري. اين صنعت از دو منظر با حوزه‌ي فن‌آوري اطلاعات ارتباط دارد:

•    يك بستر مدرن براي پياده‌سازي سيستم‌هاي حفاظت تصويري، شبكه‌هاي كامپيوتري است و روز‌به‌روز بر سيستم‌هاي تصويري مبتني بر پروتكل IP افزوده مي‌شود. لذا عنايت به اصول كابل‌كشي ساخت‌يافته آن‌گونه كه پيش‌تر بدان اشاره شد در اين حوزه نيز گريزناپذير است.

•    در دنياي امروز وجود سيستم‌هاي امنيتي تصويري جزء لاينفك مراكز حساس فن‌آوري اطلاعات و مخابراتي مثل مراكز شبكه و به خصوص مراكز داده است.

شركت مهندسي كوثر شبكه نگار با به‌کارگيري كارشناسان دوره ديده و با تكيه بر پشتوانه‌ي عظيم علمي و فني كمپاني Pelco، به عنوان يكي از برندهاي پيشرو در اين زمينه در سطح دنيا، انواع خدمات مرتبط با سيستم‌هاي دوربين مدار بسته اعم از طراحي، پياده‌سازي سخت‌افزاري، نرم‌افزاري و نظارت را انجام مي‌دهد.

 

سيستم‌های ارتباطی برای بهره‌برداران خانگی و شركت‌های كوچك و متوسط

در دنیای کنونی، استفاده از رایانه و فنآوری¬های مرتبط با آن فقط منحصر به سازمان¬های بزرگ دولتی و خصوصی نیست و استفاده¬کنندگان خانگی و شرکت¬ها و مؤسسات کوچک و متوسط، سهم بالایی از بکارگیری این محصولات را به خود اختصاص داده اند. برای پاسخگویی به این نیاز بازار، کمپانی¬های متعددی بصورت اختصاصی در این زمینه فعال بوده و محصولاتی مناسب برای بهره‌برداران خانگي و شركت‌هاي كوچك و متوسط تولید و عرضه می¬نمایند.

شرکت مهندسی کوثر شبکه نگار با تکیه بر تجارب ارزشمند خود در برآورده نمودن نیازهای مجموعه¬های بزرگ دولتی و خصوصی و با اتکاء به دانش فنی و محصولات كمپاني Edimax تایوان، به عنوان يكي از مجموعه¬های فعال و پيشرو در اين زمينه،  انواع محصولات مورد نیاز استفاده¬کنندگان خانگی و شرکت¬ها و مؤسسات کوچک و متوسط از قبیل روتر، مودم، دوربین، تقویت کننده WiFi و دیگر محصولات مرتبط با این کاربران را در ایران توزیع نماید.

 

پروژه ها

شركت مهندسي كوثر شبكه نگار با بهره‌گيري از نيروي متخصص و آموزش‌ديده، به ويژه در زمينه‏هاي Enterprise Networking، Switching، Caching،Routing ،Security ، Structured Cabling، مشاوره، طراحی و نظارت بر اجرای مراکز داده، طراحي و اجراي شبكه، نصب و راه‏اندازي تجهيزات، و اخذ تأييديه‏هاي مختلف و به‌کارگیری انواع تجهیزات پیشرفته و روزآمد، پروژه‏هاي گوناگوني را در زمینههای مشاوره، طراحی، اجرا و نظارت با موفقيت به انجام رسانده است؛ در ذيل به برخی از كارفرمايان آنها اشاره شده است:

 

•    معاونت برنامهریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

•    سازمان ثبت احوال

•    کشور سازمان امور مالياتي کشور

•    سازمان نقشه‌برداری کشور

•    سازمان حفاظت محيط زيست

•    سازمان زندان‌ها

•    کتابخانه ملی

•    دانشگاه شهيد بهشتي

•    دانشگاه امام حسین (علیه السلام)

•    دانشگاه شاهد

•    پژوهشگاه صنعت نفت

•    پژوهشگاه نیرو

•    مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

•    آستان قدس رضوي

•    بانک مسکن

•    نيروي انتظامي (بنياد تعاون ناجا)

•    شركت آب و فاضلاب استان تهران

•    مجتمع فولاد مبارکه

•    کنسرسیوم فاز 17 و 18 پارس جنوبی

•    کارخانه فولاد آلیاژی یزد

•    صنایع اپتیک اصفهان

•    شرکت توسعه نيشکر و صنايع جانبي

•    شرکت نفت ایرانول

•    كربلاي معلي

•    و...

بررسی گارانتی محصول