امروزه فن‌آوری اطلاعات با پیشرفتی پرشتاب در حال ارائه‌ی خدمات متنوع می‌باشد. این رشد سریع، الگوهای عملیاتی را تغییر داده و نیازمندی های جدید کمی و کیفی ایجاد نموده است. مراکز داده به عنوان تامین کنندگان این نیازها، مسئول فراهم نمودن بستری مناسب برای سرویس دهی به کاربران می باشد.

ایجاد مراکز داده ای مناسب و بهینه که نقش اساسی در سامان‌دهی و متمرکز نمودن منابع و افزایش ظرفیت‌ها در سازمان‌های بزرگ داشته باشند، دغدغه و نگرانی های ویژه ای را برای تصمیم‌سازان و مسئولان بوجود آورده است.

مراکز داده را می‌توان در دو دسته‌ی اختصاصی یا سازمانی و اینترنتی قرار داد. مراکز داده‌ی اختصاصی یا سازمانی جهت سرویس‌دهی به یک سازمان خاص طراحی و اجرا می‌گردد. در این نوع مراکز داده طراحی بر اساس نیازمندی های فعلی و آتی آن سازمان انجام می گردد و خاص منظوره برای برآورده نمودن نیازمندی های آن سازمان می باشد. اما مراکز داده‌ی اینترنتی حالت اشتراکی دارند، به این صورت که یک مرکز داده به چندین مشتری که هریک می توانند سازمانی مستقل باشند سرویس دهی می نماید. در واقع بخشی از زیرساخت و تجهیزات موجود در اختیار یک مشتری قرار می گیرد.

از آنجا که داشتن یک مرکز داده‌ی اختصاصی هزینه‌های زیادی را به سازمان ها تحمیل می‌کند، سازمان‌ها و مؤسسه‌هاى نیازمند به مرکز داده که توان مالی کافی ندارند می‌توانند تنها با اجاره کردن فضای محدودی از منابع مراکز داده‌ی اینترنتی، سایت‌هاى خود را در معرض دید عموم قرار دهند ویا سرویس های خود را با استفاده از این بستر به کاربران خود ارائه نمایند.

شرکت مهندسی کوثر شبکه نگار در جهت خدمت رسانی در عرصه ی فناوری اطلاعات کشور، یکی از اصلی‌ترین زمینه‌‌های فعالیت‌ خود را خدمات مرتبط با مراکز داده‌، به ویژه مراکز داده ی سازمانی قرار داده است. هزینه های کلان ایجاد مراکز داده از یک سو و حساسیت نقش فناوری اطلاعات و در دسترس بودن خدمات این حوزه برای ارتقای بهره وری و عملکرد سازمان ها باعث گردید این شرکت تلاش جدی در حوزه ی طراحی و نظارت مراکز داده را آغاز نماید. بنابر این با رویکردی اصولی، فنی و مهندسی پروژه های مرکز داده را متناسب با نیازمندی های فعلی و آینده ی سازمان ها دنبال می نماید.

علاوه بر فعالیت هایی از قبیل مشاوره، طراحی و نظارت، و به عنوان یکی از دستاوردهای تجربیات این شرکت در این حوزه، می توان از تولید و ترجمه ی مطالب علمی، فنی و مهندسی نامبرد. به عنوان نمونه می توان به کتاب ترجمه ی استاندارد ANSI/BICSI-002 که یکی از معتبرترین استانداردهای موجود در حوزه ی مراکز داده می باشد، اشاره نمود که حاصل تلاش کارشناسان واحد مراکز داده ی شرکت مهندسی کوثر شبکه نگار می باشد.

بررسی گارانتی محصول