سامانه آموزش مجازی نگار _سامن

آموزش از راه دور ریشه در زمان های قدیم داشته و به باور برخی از صاحب نظران به دوران افلاطون وشاگردش دیونسیس می رسد ولی از آنجایی که شواهد نشان می دهد، نخستین آموزش از راه دور به شیوه پستی و مبادله مواد آموزشی وپرسش وپاسخ از طریق پست در سال 1728 میلادی انجام گرفته است. برای اولین بار در ایران در سال 1350 دانشکده ای در دانشگاه ابوریحان بیرونی برای ارائه آموزش از راه دور و به شیوة «مکاتبه ای» شکل گرفت. این دانشکده با نام دانشکدة مکاتبه ای فعالیت خود را در چهار رشته تحصیلی آغاز کرد. از آن زمان تا به حال شکل¬های گوناگونی از آموزش به صورت های ترویجی ، ارشادی وآکادمیک از طریق مکاتبه ، ضبط صوت ، برنامه های تلویزیونی ، ویدئویی، ماهواره ای و... انجام پذیرفته است . اما آموزش از راه دور به شیوه های جدید یعنی با بهره گیری از تکنولوژی نوین رایانه¬ای و از همه مهمتر اینترنت پدیده ای نوپاست.
امروزه بیشتر كشورهاي دنيا مجموعه اي از آموزش¬هاي از راه دور را، با بهره¬گيري از فنّاوري اطلاعات و ارتباطات در قالب آموزش الكترونيكي، آموزش راديويي، آموزش تلويزيوني و حتي شيوه¬هاي ابتدايي آموزش مكاتبه¬اي در اختيار دارند. كشورها، با توجه به ويژگي¬هاي جغرافيايي، سياسي، علمي، سياستهاي آموزشي، ساختار نظام آموزشـي و جايگاه آموزش بزرگسالان، نهادهاي سياستگذاري و منابع سرمايه-گذاري، ايـن نـوع آموزش را به صورت¬های متفاوتی ارائه مي دهنـد.
 image001


در سالهای اخیر نیز بیشتر دانشگاه¬ها در ایران خود را مجهز به این  سامانه نموده و به برگزاری کلاسها و حتی دوره های مجازی اقدام کرده اند ولی متاسفانه به دلیل هزینه بالای سرورها و نگهداری این  سامانه، آموزشگاه¬های کوچک و متوسط این روش را مقرون به صرفه نیافته و به همان روش سنتی آموزش اکتفا کرده¬اند.
در این میان آموزش مباحث تخصصی که تعداد مخاطب کمتری دارند؛ با وضعیت پیچیده تری روبروست چرا که تعداد مدرسان و متقاضیان این قبیل دوره ها کم بوده و در عین حال آموزش آنها برای گسترش بسیاری از شرکتها و سازمانها امری ضروری می¬نماید و همین امر در برخی موارد باعث تحمیل هزینة سفر و حقّ ماموریت و اسکان کارکنان به آن سازمان می شود ولی در مورد آموزشگاه¬ها بدلیل آنکه هزینه¬ها بر عهدة فراگیر می¬باشد و در بسیاری موارد برایشان سنگین است وضعیت متفاوت است و در بسیاری موارد باعث انصراف فراگیران از شرکت در کلاس می شودکه این مسأله نیز در بسیاری موارد منجر به  عدم تشکیل کلاس و محروم شدن همگان از منافع آن می شود.
شرکت مهندسی کوثر شبکه نگار با بررسی این موارد و مشکلات موجود در محیط¬ها و سامانه¬های آموزشی گوناگون، با ارائة سامانة آموزش مجازی نگار (سامن)، آمادگی خود را برای ارائة خدمات مشاوره، طراحی و اجرای سامانه¬های آموزش مجازی برای دانشگاه¬ها، موسسات و آموزشگاه¬ها اعلام داشته و راهکار آموزش مجازی (Virtual Training)  خود را برای کاهش هزینه آموزشگاه¬ها ارائه می کند.


 image004

 

image006
سامن در نظر دارد بر مبنای خواست و نیاز مشتری بهینه ترین حالت ممکن سامانه آموزش مجازی را در اختیار سازمان ها، افراد و موسسات آموزشی قرار دهد.

وجود ویژگی¬های منحصر به فرد درآموزش مجازی در دهه های اخیر موجب افزایش تقاضای فراگیران ومراکز ارائة خدمات آموزشی برای به کارگیری این روش آموزشی درجهان شده است. مزایای زیر، بخشی از جذابیت های استفاده از آمورش الکترونیکی است.

  • کاهش هزینه های جانبی  افزایش تعداد دانشجویان
  • کاهش وابستگی به محیط فیزیکی 
  • پذیرش دانشجو از اقصی نقاط
  • کاهش محدودیتهای زمانی
  • استفاده از اساتید پرمشغله
  • غلبه بر بُعد مسافت دانشجویان شاغل
  • حذف ترافیک و ترددهای غیر ضروری
  • دوستدار محیط زیست
  • و ...

 

به امید آنکه سامانة آموزش مجازی نگار (سامن) سهمی هرچند کوچک در رشد و شکوفائی استعدادهای ایران عزیز داشته باشد.

بررسی گارانتی محصول