يك سيستم كابل كشي ساختيافته مجموعه اي از تجهيزات كابل‌كشي شامل کانال، ترانک، كابل، كانكتور، پريز، پنل‏ اتصالات، سنسور، رک، ابزار تست، ابزار كار و ... است كه مطابق با يك يا چند استاندارد، طراحي شده و ارتباط بين اجزا، اطمينان از عملكرد صحيح و نگه‌داري و مديريت آن بر اساس يك روش معين مشخص شده باشد.

عمده‏ترين دلايل نياز به يك سيستم كابلكشي ساختيافته را ميتوان در موارد زير خلاصه كرد:

• اگر چه هزينه‏هاي بخش كابلكشي سهم ناچيزي از کل هزينه‏ هاي شبكه را تشكيل مي‌دهد، اما درصد زيادي از مشكلات شبكه ناشي از آن است.

• تعويض يا ارتقاي كابلكشي ساختمان به راحتي امكان‏پذير نيست، لذا كابلكشي يك سرمايه‌گذاري طولاني مدت است و بايد بتواند به چندين نسل از سختافزار و نرمافزار سرويس دهد.

• كابلكشي ساختيافته، ناحيه‌بندي شبكه را ساده مي‏كند و كنترل ترافيك را بهبود مي‌بخشد.

• در كابلكشي ساختيافته، جابه‌جايي، اضافه كردن و تغييرات در شبكه به راحتي امكان‏پذير است و اين براي سازمان‏هايي با جابه‌جايي زياد، بسيار بااهميت است.

• در اين سيستم هر عيب منحصر به بخش خود و جدا از ساير قسمتها است، بنابراين عیبیابی و رفع مشکل آن به سادگي و با هزينه‌ي كم امکان¬پذیر است.

• كابلكشي ساخت‌يافته تضمين‌كننده‌ي تأمين نيازهاي فيزيكي لازم براي كابل و ارتباطات (ازجمله: حداكثر فاصله، تداخل نويز، مسائل ايمني و ...) است.

• كابلكشي ساختيافته امكان مديريت سيستم كابلكشي و مستندسازي آن را فراهم مي‏آورد.

• اهميت يك سيستم كابلكشي ساختيافته زماني خود را نشان ميدهد كه بدانيم امروزه ساختمانهاي جديد به سرعت به سمت هوشمند شدن حركت كرده و در ساختمان‌هاي بسياري شاهد هستيم كه كليه فعاليتهاي ساختمان از طريق يك شبكه‌ي هوشمند مديريت و كنترل مي‌شود.

شركت مهندسي كوثر شبكه نگار ، با تكيه بر تجارب علمي و عملي فراوان و به خدمت گرفتن تجهيزات پيشرفته‌ي نصب و تست، اعم از مسي و نوري، در كنار استفاده از بهترين محصولات روز دنيا، امكان اجراي كابلكشي ساختيافته به صورت استاندارد را فراهم نموده است. طراحي و اجراي پروژههاي متعدد در اين زمينه، تجربيات گران‌سنگي را براي شركت به ارمغان آورده است كه ميتواند در پروژههاي جديد مورد استفاده قرار گيرد.

همچنین اين شركت با بهره‌گيري از متخصصين داخلي و خارجي تا كنون چندين دوره‌ي آموزشي و سمينار، در داخل كشور، به صورت تئوری و کارگاهی، در زمينه‌ي طراحي و اجراي كابلكشي ساختيافته‌ي مسي و فيبر نوري برگزار كرده و بدين وسيله دانش فني اين رشته را به ساير شركتها و گروههاي فني انتقال داده است.

بررسی گارانتی محصول